DISCLAIMER

Vysvětli mi pojem DISCLAIMER

Termín DISCLAIMER označuje prohlášení nebo upozornění, které vylučuje nebo omezuje zodpovědnost nebo závazek za určité informace nebo činy. Toto prohlášení slouží k ochraně tvůrců obsahu nebo poskytovatelů služeb před nároky na zodpovědnost za škodu, kterou by mohli způsobit uživatelům nebo jiným stranám.

Například na webových stránkách nebo v reklamních materiálech může být umístěn disclaimer, který upozorňuje, že obsah není určen jako lékařská rada nebo právní poradenství a že uživatelé jsou zodpovědní za svá rozhodnutí na základě takového obsahu. Tímto způsobem se tvůrce obsahu snaží minimalizovat své riziko a upozornit uživatele na to, že informace nejsou plně spolehlivé nebo že nenesou žádnou závaznost.

Vysvětluje chat GPT od open ai.

Je k tomuto slovu český výraz?

Ano, v češtině existuje překlad pro slovo “disclaimer” a tímto výrazem je “vyloučení odpovědnosti”.

Uveď mi libovolný příklad z webových stránek.

Jistým příkladem disclaimeru na webových stránkách může být například následující prohlášení:

“Tento web poskytuje informace pouze pro všeobecné účely a neměl by být použit jako náhrada za odbornou lékařskou radu, diagnózu nebo léčbu. Tvůrci obsahu nejsou zodpovědní za žádnou škodu, která by mohla vzniknout na základě informací uvedených na těchto stránkách. Uživatelé jsou vyzváni, aby se před použitím jakýchkoli informací na těchto stránkách poradili s odborníkem.”

Tento disclaimer upozorňuje návštěvníky webu, že obsah stránek není určen k diagnostice nebo léčbě jakéhokoli zdravotního stavu a že tvůrci stránek nejsou zodpovědní za žádnou škodu, která by mohla vzniknout z používání informací na těchto stránkách.

Uveď mi jiný příklad z jiného oboru.

Dalším příkladem disclaimeru může být například toto prohlášení na webových stránkách e-commerce obchodu:

“Upozorňujeme na to, že zobrazení barev produktů na monitoru se může mírně lišit od skutečných barev produktů. Všechny informace a specifikace produktů jsou poskytovány pouze pro informační účely a mohou se bez předchozího upozornění změnit. Pro přesné informace o produktech se obraťte na výrobce nebo prodejce.”

Toto prohlášení disclaimeru upozorňuje zákazníky, že barvy produktů na monitoru mohou být mírně odlišné od skutečných barev, a že informace a specifikace produktů jsou pouze pro informační účely. Zákazníci jsou vyzváni, aby se pro přesné informace o produktech obrátili na výrobce nebo prodejce. Tímto způsobem se prodejce snaží minimalizovat svou zodpovědnost za přesnost informací o produktech.